• Telefon: 0 (232) 279 24 40
  • |
  • E-Posta: info@egelisanfen.com
Sınav Sistemleri

2014 TEOG (Yeni SBS)

2014 SBS Yerini TOEG'e Bıraktı! İşte Yeni Sistem.

2014 SBS Yerini TOEG'e Bıraktı! İşteYeni Sistem Sekizinci sınıflarda son kez yapılan Seviye Berlirleme Sınavı'nın (SBS) yerine getirilecek yeni sınav sistemininayrıntıları netleşiyor. “Temel EğitimdenOrtaöğretime Geçiş” olarak adlandırılan yeni sistemin ana özelliği her dönem herdersten sınav yapılacak olması.Milli EğitimBakanlığı'nın üzerinde yoğunlaştığısisteminin ana hatları şöyle olacak;

> Dönem içinde okulda yapılan yazılılardanbiri, MEB tarafından merkezi olarak yapılacak. > 8. sınıflar her dönemde 6 dersten birersınava girecek. > Bir dönemde 3 sınavı olan derslerden 2.'si, iki sınavı olan derslerden ise ilki merkezi olarak yapılacak. > Türkçe, Fen, Matematik, İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil ve Din Kültürü'nden her dönemmutlaka sınav olacak. > İlk dönem sınavları aralık ayında, ikinci dönemdekiler nisan ayında yapılacak. > 6 ve 7. sınıflarda da sınav yapılması halinde 3 yılda toplam 36 sınav yapılmış olacak. Fakat 6 ve 7.sınıflarda bu yıl merkezi sınav uygulanması beklenmiyor. > Sınavlar en fazla 3 güne yayılmış oturumlar halinde gerçekleştirilecek. > 4 seçenekli çoktan seçmeli sorular olacak. > Yanlışlar doğruları götürmeyecek. > Bu sınavlara öğrenciler kendi okullarında girecek. Ancak gözetmen öğretmenler başka okullardan gelecek. Sınav görevlendirmelerini il-ilçe eğitim müdürlükleri yapacak. > Geçerli bir mazereti olduğu için sınava giremeyen öğrenciler için telafi sınavları olacak. Suiistimal ihtimaline karşı, telafi sınavının soruları, merkezi sınavda çıkan sorulardan daha zor olacak. > Sınav soruları o zamana kadar işlenmiş müfredata uygun konulardan belirlenecek. > MEB, müfredatın ülke genelinde aynı anda işlenmesi için il-ilçe milli eğitim müdürlüklerine talimat verecek.

Öğrencilerin dönem puanı, merkezi ortak sınavlar ile öğretmenler tarafından verilen kanaat notlarından oluşacak. Öğrencinin merkezi yazılılardan aldığı puanlar yüzde 60 oranında ve öğretmen tarafından verilen kanaat notu ise yüzde 40 etki edecek. Liseye yerleştirmede puanların eşit olması durumunda “yaşı küçük olana öncelik verilmesi gibi kriterlerin yanı sıra okula devam oranları da etkili olacak.

Ortak Sınav Tarihleri ve Kazanım Konuları

DERSLER

BİRİNCİ DÖNEM

İKİNCİ DÖNEM

Fen ve Teknoloji

Kasım 4. Hafta

Nisan 5. Hafta

Matematik

Kasım 4. Hafta

Nisan 5. Hafta

Türkçe

Kasım 4. Hafta

Nisan 5. Hafta

Yabancı Dil

Kasım 4. Hafta

Nisan 5. Hafta

Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi

Kasım 4. Hafta

Nisan 5. Hafta

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük

Kasımın 4. Haftası

Nisan 5. Haftası

Dilerseniz Biz Sizi Arayalım ve Eğitimlerimiz Hakkında Bilgi Verelim

Eğitim Programları

Butik Eğitim'de İlköğretim, Lise ve Üniversite hazırlık programlarının detaylı açıklamaları.